Strona główna
Jasna Psychoterapia
Jasna Psychoterapia

Jasna Psychoterapia

02-001, Warszawa, Aleje Jerozolimskie 99

Terapia grupowa dla dorosłych w Warszawie czy indywidualna?

Osoby zgłaszające się do psychoterapeuty i rozpoczynające terapię mogą wybierać wśród dwóch jej wariantów bądź dana opcja jest im sugerowana. To, czy klient weźmie udział w terapii grupowej, czy indywidualnej, jest uzależnione od wielu czynników, między innymi jego problemu, stopnia jego nasilenia oraz samopoczucia, ale też osobistych preferencji. Poza tym specjalista ocenia, który typ spotkań będzie w danym przypadku korzystniejszy.

Obie formy pomocy mają swoje unikalne zalety, ale wydaje się, że w przypadku terapii grupowej, polegającej na spotykaniu się określonej liczby osób, korzyści jest szczególnie wiele. Jak wiadomo, człowiek jest istotą społeczną, potrzebującą kontaktu z innymi, a wiele problemów i zaburzeń psychologicznych spowodowanych jest przez poczucie osamotnienia oraz brak komuś, komu można byłoby owe problemy powierzyć - często już samo porozmawianie o nich pomaga. Oczywiście terapia indywidualna także daje ważne korzyści w tym zakresie, niemniej w grupie może wytworzyć się więź i poczucie solidarności - wszak wiele osób spotykających się ze sobą ma ten sam problem. Mogą przy tym motywować się wzajemnie, bazować na cudzych doświadczeniach i uczyć się od siebie. Nierzadko znajomości nawiązane podczas takich spotkań (w przypadku terapii w gabinecie Jasna Psychoterapia stawia się na skracanie dystansu, między innymi poprzez nieoficjalne zwracanie się do siebie - po imieniu) stają się silne także poza nią, jest to też zatem poniekąd sposób na uczenie się nawiązywania relacji i wychodzenie z samotności.

Warto też wiedzieć, że terapia grupowa dla dorosłych w Warszawie może mieć charakter zamknięty i otwarty. W tym pierwszym przypadku grupa osób zaczyna walkę ze swoim problemem i kończy w tym samym czasie, a w drugim - do grupy mogą dołączać nowe osoby, inne zaś mogą ją opuszczać w dowolnym czasie. To także ma duże znaczenie. W pierwszym przypadku wytworzone więzi mogą być silniejsze, w drugim zaś - stale pojawiają się nowe historie i doświadczenia - wszak uczestnicy przede wszystkim dzielą się z innymi swoimi przeżyciami.

Oczywiście forma terapii ma duże znaczenie, nie tylko dlatego, by była w pełni skuteczna, ale też by spotkania były komfortowe dla uczestników - nie wszyscy poczują się dobrze w grupie i opowiadając na jej forum o swoich trudnych doświadczeniach. Najważniejsze jednak, by w ogóle zdecydować się na skorzystanie z fachowej pomocy.

Copyright 2024 Fundacja-prokuratura.pl - wszelkie prawa zastrzeżone