Strona główna
Tartak Rybojady Lidia Kapała
Tartak Rybojady Lidia Kapała

Tartak Rybojady Lidia Kapała

66-320, Rybojady, Rybojady 15

Tarcica bukowa sucha

Buk to obok dębu to najbardziej powszechne drzewo w polskiej liściastej gospodarce leśnej. Nie może zatem dziwić fakt, że jest powszechnie wykorzystywane w stolarstwie i budownictwie. Jego właściwości sprawiają, że materiał konstrukcyjny przygotowywany z tego drewna, zapewnia wysoką jakość produktów końcowych, które cieszą się dużym stopniem wytrzymałości mechanicznej i odporności na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. Tarcica bukowa sucha, którą produkuje profesjonalny Tartak Rybojady, wykorzystywana bywa zarówno w budownictwie lądowym, jak i wodnym. 

Na czym polega suchość tarcicy? 

Coraz głośniej mówi się o stosowaniu tzw. tarcicy o charakterze suchym. Co to oznacza? Jest to materiał konstrukcyjny, którego proces produkcyjny wzbogacony jest, jak sama nazwa mówi, o suszenie. Chodzi o możliwie jak największe zmniejszenie stopnia wilgoci w drewnie przeznaczonym do budowy. Suchość surowca przekłada się na znaczne zwiększenie jego stopnia twardości, a tym samym podwyższenie wytrzymałości mechanicznej, która pozytywnie wpływa na długotrwałość gotowych produktów wykonanych z takiego drewna. Jest to zatem zjawisko, którego celem jest poprawa jakości surowca. Zazwyczaj w przypadku suszonej tarcicy z drewna bukowego uzyskuje się wartość wilgoci na poziomie mieszczącym się w przedziale 8-12%. 

Ekologiczny tartak

Wszystkie prace w prezentowanym tartaku podporządkowane są ekologicznemu charakterowi obróbki drewna. Techniki przygotowywania tarcicy bazują na efektywnym obrzynaniu, dzięki czemu możliwe jest zminimalizowanie odpadów. Przekłada się to na nieznaczne straty materiału. Drzewo wykorzystywane jest w możliwie największym stopniu. Praca wpisuje się zatem w tak potrzebną i głośną w ostatnich latach filozofię zero-waste, która przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego. Równie ważny jest sposób pozyskiwania surowca, który zostaje poddawany obróbce. Drewno, które trafia do tartaku, pochodzi jedynie z certyfikowanych gospodarstw drzewnych, które słyną z prowadzenia zrównoważonej hodowli.

Copyright 2024 Fundacja-prokuratura.pl - wszelkie prawa zastrzeżone